Anıl Kıral

Kişisel yazılar ve sektör üzerine karalamalar
Tarih
25 Ocak 2017
Kategori
Geek
Okuma Süresi
2 Dakika

Star Wars: The Last Jedi

Geçtiğimiz günlerde yeni üçlemenin ikinci filminin ismi The Last Jedi olarak açıklandı. Tüm Star Wars severler için ismin çok klişe fakat bir o kadar da heyecanlandırıcı olduğundan şüphem yok. Bu isim sanki biraz da Episode 8 daha fazla konuşulsun, daha fazla teori üretilsin diye konmuş gibi geliyor bana.

George Lucas, Star Wars haklarını Disney‘e sattıktan sonra aslında fan kitlesinin çok tepkisini çekmişti. Hatta bu tepki öyle büyük noktalara ulaştı ki Disney fanlara bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Filmlerin hiç bir yerinde Disney logosunun gözükmeyeceğine – Disney genellikle çocuk filmleriyle anıldığı için – dair bir söz verdiler. Bu sözü tuttuklarını da Rogue One ve The Force Awakens filmlerinde gördük. Bu filmde de aynı şekilde Star Wars’un havasını bozmadan devam edeceklerinden eminim bu yüzden. The Force Awakens’ta yönetmen koltuğunda J.J. Abrams‘ı görmüştük. Bu sefer kendisi yönetmen koltuğunu Rian Johnson‘a bırakıp Executive Producer olarak devam edecek. Breaking Bad izlemiş herkesin de Rian Johnson ismini duyduğunda ne kadar heyecanlandığından eminim. Benim bu film ile ilgili beklentilerimi bir tık üste çıkaran isim oldu kendisi aynı zamanda.

Yeni filmin isminin duyurulmasıyla da tekrar ortaya binlerce teori atıldı. Bana göre en önemli şey yeni film afişinde Star Wars logosunun kırmızı renkler ile kullanılmış olması. Film ismi The Last Jedi olmasına rağmen bu rengin kullanılmış olması da benim en çok hoşuma giden detaylardan birisi oldu. Bu tarz gizemli ve küçük hareketleri Breaking Bad’de Rian Johnson’ın nasıl kullandığını biliyoruz zaten. Bu da onun fikirlerinden birisi olmuş olacak ki çok da güzel oldu. Breaking Bad’de ilk sezonun bir çok sahnesinde aslında dizi finalinin spoilerları yerleştirilmişti. Fakat bunlar o kadar ustaca ve akıllı bir şekilde yerleştirilmiş ki izleyenlerin hiç birisi bir şey anlayamamıştı. Ben bu logo ve isim zıtlığından da böyle bir şey çıkmasını bekliyorum. Hepimiz bir şeylerin olacağını biliyoruz, yüzlerce farklı teori tartışıyoruz fakat olacak şey yine bizi ters köşeye yatırıp heyecanlandıracak gibi geliyor.

Film şu an için 2017 Aralık ayında gelecek gibi duruyor. Herhangi bir erteleme olmadan bile oldukça uzak bir tarih aslında. Fakat ne olursa olsun iki seri filmi arasına Rogue One gibi inanılmaz bir filmi sıkıştırarak hepimizin sabırsızlığını bir nebze olsun azalttılar. Disney’in ve daha da önemlisi Rian Johnson’ın bu zorlu sınavı başarıyla geçtiklerini görebilmek için gün saymaya şimdiden başladık.

Twitter'da paylaş Facebook'ta paylaş

E-Posta adresinizi yazarak yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz.