Anıl Kıral

Kişisel yazılar ve sektör üzerine karalamalar
Tarih
08 Temmuz 2017
Etiketler
, ,
Okuma Süresi
3 Dakika

Proje yöneticisinin imtihanı ve yeni tasarım

Kısa zaman ayırabilsem de sürekli blogumun tasarımı ve yazılım kısmı ile ilgili çalışmayı çok seviyorum. Bu blog üzerinde çalışmayı bir yandan blogu daha aktif hale getirebilmek, diğer yandan da kendimi hem yazılım hem de tasarımsal olarak geliştirebilmek için büyük bir fırsat olarak görüyorum. Bu yüzden de elimden geldiğince hiç bir fırsatı kaçırmadan blog üzerinde çalışmaya devam ediyorum. Yeni tasarıma geçerken de en ince ayrıntısına kadar, başından sonuna tek başıma tüm her şeyiyle uğraştığım için bir çok konuyu tecrübe etme fırsatı yakaladım. Bu tecrübelerimi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu blogu kendi başıma yaptığım küçük bir proje olarak gördüğüm için, bu yazımda aslında sizler de bir projenin aşamalarını üstünkörü şekilde okuyabilirsiniz.

Öncelikle yeni bir tasarıma geçme kararını nasıl aldım? Bu kararı almadan önce de eski tasarım üzerinde çalışıyordum fakat artık tasarımın ve özellikle yazılımın yetersiz olduğunu gördüm. Önceki kullandığım tasarımı da kendim yapmıştım fakat uzun soluklu olmayacağını düşündüğüm için pek fazla geliştirilebilir ve esnek bir yapıya sahip değildi. Bu yüzden artık eski tasarım üzerinde geliştirmeler yapmak hem sadeliği bozmaya başlıyor hem de yazılım tarafını tabir-i caizse çöplüğe dönüştürüyordu. Bu yüzden artık yeni bir tasarıma –geliştirilebilir, esnek bir yapıya– geçmeye karar verdim.

Blog WordPress altyapısı ile çalışıyor. Tasarım ve bu tasarımı WordPress’e giydirme kısmını ben hallediyorum. Bu yüzden aslında yukarıda yazılım olarak bahsettiğim kısmın büyük bir bölümü Front-end tarafı için geçerli. Yeni tasarıma geçiş sırasında adeta seviye atladım. Çünkü bu sefer Bootstrap‘i kullanma cesaretini gösterdim. Şu cümleyi kullandıktan sonra Atölye15‘teki çalışma arkadaşlarıma da ufak bir selam vermek istiyorum. Bir proje yöneticisinin ilk defa kullandığı framework karşısındaki tepkisini olgun bir şekilde karşılayıp oldukça yardımcı oldular. Bu aşamayla birlikte de aslında temel kararları almış oldum. WordPress sistemine Sketch kullanarak sade, temiz ve okunabilirliğin ön planda olduğu bir tasarım yapıp Bootstrap ile tasarıma başladım.

Tasarım sırasında sadelikten hiç uzaklaşmamaya çalıştım. Bootstrap’in kendi yapısı da bu yüzden tam olarak istediğimi karşılıyordu. Tasarıma başlamadan önce tam olarak neye ihtiyacım olduğunu kabaca belirledim. Bu kararları alırken geçmişteki yazı yazma deneyimlerimden faydalandım. Gerçek bir projeden örnek vermek gerekirse müşteri kitlesinin davranışlarını inceledim. Çok sık yazı yazamadığım ve genellikle uzun yazılar yazmayı tercih ettiğim için karmaşık olmayan ve kolay okunabilir bir tasarım oluşturmam gerektiğini biliyordum.

Bu kararları aldıktan sonra direk tasarıma başladım. Buradaki hatam Bootstrap’in componentlerini incelemeden tasarıma geçmem oldu. Fakat biraz şansım yaver gitti ve yaptığım tasarımı hiç bozmadan Bootstrap componentleri ile geliştirebildim. Bir de iyi mi oldu kötü mü oldu karar veremediğim Bootstrap’in henüz alfa versiyonu olan Bootstrap 4‘ü kullandım. Bu kararımın sonuçlarını gelecek zamanlarda göreceğim. Tasarımı uyarlarken olabildiğince Bootstrap standartlarının dışına çıkmadım. Zaten dediğim gibi yaptığım tasarımda aslında tam olarak Bootstrap’in standarlarıyla birebir örtüşüyordu.

Bu geliştirme sürecinde hiç kapatmadığım iki sekme Codex ve Bootstrap Dökümantasyonu oldu. Deneyimlerimden dolayı bu sefer sadece istediğim şeyi hızlıca yapmayı değil, istediğim şeyi doğru ve esnek bir yapıya sahip olacak şekilde yazmak istedim. Çünkü günün sonunda geçen süreçlerde çok iyi deneyimlediğim günü kurtarmaya çalıştıkça aslında çöpe dönüşen bir sistem elde etmek istemiyordum. Bu yüzden de belki yavaş fakat doğru adımlarla ilerleyerek yaklaşık 1 hafta içerisinde şu an baktığınız görünümdeki tasarımı WordPress’e giydirmeyi başardım.

Şu anda geliştirmediğim bir çok yer mevcut. Hatta öyle ki, bir isim vermem gerekse sanırım şu anki versiyona beta versiyonu diyebilirim. Ancak bir an önce yayına alıp, bu haliyle blogu sizlerle paylaşmak istedim çünkü tam hayal ettiğim gibi minimalist ve çalışabilir bir yapıya sahip olduğunu düşünüyorum. Bundan sonrası için ise tüm planlarımı projelerde yaptığımız gibi Neye ihtiyacın olduğunu belirle, nasıl yapacağını belirle, yap sıralamasıyla geliştirmeye devam edeceğim. Bu sırada da sizlerden gelecek geri dönüşleri dikkate alarak daha sağlıklı şekilde ilerleyeceğime inanıyorum.

Twitter'da paylaş Facebook'ta paylaş

E-Posta adresinizi yazarak yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz.