Anıl Kıral

Kişisel yazılar ve sektör üzerine karalamalar
Tarih
07 Nisan 2017
Kategori
Sanat
Okuma Süresi
2 Dakika

Nereye de Gidiyor Lan Bu Gemi?

Ferhan Şensoy’un yazıp yönettiği yeni oyunu Nereye de Gidiyor Lan Bu Gemi?’yi 30 Mart’ta İzmir’de izleme fırsatı bulabildim. Bana göre Türk tiyatrosu’nun şu an düşmeyen, direnen adamlarından birisi olan Ferhan Şensoy yine kalitesini ortaya koyabilecek bir oyun sergiledi. Tabi aslında şunu da çok net bir şekilde söylemek istiyorum ki, hayatında Ferhan Şensoy’u pek dinlememiş, izlememiş ya da okumamış birisi için yine Ferhan Şensoy’un balon tiyatrosu olarak yorumlanabilecek bir oyun. Özellikle yaşından dolayı artık sahnede iyice takılmalar, unutmalar yaşıyor. Konu olarak da içeriği çok dolu olmasa da günümüz şartlarında sahnede Mustafa Kemal Atatürk diye bağırabilecek az insan kaldığı için gayet değerli bir oyun.

Ferhangi Şeyler‘i genelde kaçırmamaya çalışıyorum. Çünkü her Ferhan Şensoy tiyatrosuna gittiğimde sanki ustayla son bir kez karşılaşacakmışım gibi geliyor. Bu yüzden sonradan pişmanlık yaşamamak adına ve tabi bizim için direnen az insan kaldığı için her oyununa gitmeye çalışıyorum. Sanatı ve sanatçıyı desteklemenin belki de en vefalı tarafı bu. Yaşlansa bile, formundan düşse bile bu insanları desteklemek, sanatı desteklemenin ta kendisi. Ferhangi Şeyler’de de her geçen sene performansı daha geriye düşüyor. Hatta bazı oyunlarında 10 saniye kadar duraksayabiliyor. Fakat bana göre aslında bu duraksamalar artık Ferhan Şensoy’un sanatının ve kendisinin bir parçası. O duraksamaların içerisinde yılların emeğini ve yaşanmışlığını canlı canlı tadabiliyorsunuz.

Nereye de Gidiyor Lan Bu Gemi oyununa gelecek olursak, Huzur Apartmanı sakinlerinin apartman isimlerini Atatürk Apartmanı yapmak istemesiyle başlıyor hikaye. Ferhan Şensoy’dan beklenen ve şaşırtmayacak derecede politik bir oyun. Ne hükümet kalıyor oyunda, ne muhalefet ne de yandaşlar. Kısacası yine sistemin tüm bozukluğunu tarafsız olarak gözler önüne seriyor. Oyuncu kadrosu gayet başarılı bence ki kızıyla böylesine güzel bir oyunun içinde rol alması yapabileceği en güzel hareketlerden birisi olmuş. Kaldı ki umarım kızını da daha sık sahnelerde görebiliriz, oyunu toparlayabilen, sahneye yakışan bir oyuncu. Bunun yanında yine sahnede Ali Çatalbaş var ki zaten Pardon filmindeki Aydın karakterinden sonra sanırım sahnede sadece dursa bile seyircilerin bayılacağı bir insan kendisi. Oyunda da yine aktif bir şekilde kendisini izleyebiliyorsunuz. Ben kendisinin daha önce tiyatrosunu izlemiş birisi değilim fakat bu oyundaki performansıyla bile çok güzel ve yüzlerde gülümseme bırakan bir oyunculuk sergilemiş.

Aslında Ferhan Şensoy tiyatrosunu yazmak benim için çok zor. Çünkü ben Neden Ferhan Şensoy’u seviyorsun? sorusuna karşılık sadece Çünkü o Ferhan Şensoy diyebiliyorum. Bu kadar derinden saygı ve sevgi duyduğum birisi sahnedeyken sanırım saatlerce sadece o güzel sesiyle türkü söylese bile büyülenebilecek bir yapıya sahibim. Bu yüzden size de tavsiyem ne olursa olsun, bu usta oyuncuyu kaybetmeden bir kere olsun tiyatroda izleyiniz. Hayatınızda unutamayacağınız anlardan birisi olacağından hiç şüpheniz olmasın. Sanatı ve sanatçıyı gerçekten görebileceğiniz belki de son senelerinizde bu isimden daha iyi bir fırsat hiç bir zaman ayağınıza gelmeyecektir.

Twitter'da paylaş Facebook'ta paylaş

E-Posta adresinizi yazarak yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz.